CNS 14937 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14937
Classified No. K61116
Method of test for effects of heat and air on asphaltic materials (Thin-film oven test)
柏油材料受熱及空氣影響試驗法(薄膜烘箱法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14937" standard !
1. If you only need this CNS14937 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14937
CNS Standard Chinese Title 柏油材料受熱及空氣影響試驗法(薄膜烘箱法)
CNS Standard Classified No. K61116 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/05/2005 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 7
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)