CNS 14474 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14474
Classified No. K61065
Method of test for density and relative density of liquids by digital density meter
液態油品密度及比重測定法(數位式密度計法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14474" standard !
1. If you only need this CNS14474 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14474
CNS Standard Chinese Title 液態油品密度及比重測定法(數位式密度計法)
CNS Standard Classified No. K61065 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/24/2000 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)