CNS 13586 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13586
Classified No. R3181
Method of Test for Time of Setting of Alumina Cement Mortar(by Vicat Needle)
鋁質水泥墁料凝結時間試驗法(費開氏針法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13586" standard !
1. If you only need this CNS13586 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13586
CNS Standard Chinese Title 鋁質水泥墁料凝結時間試驗法(費開氏針法)
CNS Standard Classified No. R3181 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/02/1995 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 3
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)