CNS 12704 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12704
Classified No. R3165
Method of Test for Particle Size Distribution of Alumina or Quartz Using Centrifugal Sedimentation
氧化鋁或石英粒度分布測定法(離心沈積法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12704" standard !
1. If you only need this CNS12704 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12704
CNS Standard Chinese Title 氧化鋁或石英粒度分布測定法(離心沈積法)
CNS Standard Classified No. R3165 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:04/20/1990 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)