CNS 12382 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12382
Classified No. A3280
Method of test for the California Bearing Ratio (CBR)
夯實土樣加州載重比試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12382" standard !
1. If you only need this CNS12382 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12382
CNS Standard English Title Method of test for the California Bearing Ratio (CBR)
CNS Standard Chinese Title 夯實土樣加州載重比試驗法
CNS Standard Classified No. A3280 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/16/2006 Confirmed date:05/18/2018
Chinese Version Pages 9
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)