CNS 12054 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12054
Classified No. A3263
Method of Test for Steel Furring Components for Gymnasium Floors
體育館用鋼製架高地板組件檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12054" standard !
1. If you only need this CNS12054 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12054
CNS Standard English Title Method of Test for Steel Furring Components for Gymnasium Floors
CNS Standard Chinese Title 體育館用鋼製架高地板組件檢驗法
CNS Standard Classified No. A3263 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:09/17/1987 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)