CNS 10272 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10272
Classified No. K6773
Method of Specimens Preparation for Physical Properities Test of Unvulcanized Rubber
未硫化橡膠物理性能檢驗之試片製作方法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10272" standard !
1. If you only need this CNS10272 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10272
CNS Standard Chinese Title 未硫化橡膠物理性能檢驗之試片製作方法
CNS Standard Classified No. K6773 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/11/1983 Confirmed date:03/11/2019
Chinese Version Pages 1
  • CNS 1010:2020
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)