CNS 15991 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15991
Classified No. A3453
Method of test for iron staining materials in lightweight concrete aggregates
輕質混凝土粒料中含鐵污染材料試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15991" standard !
1. If you only need this CNS15991 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15991
CNS Standard Chinese Title 輕質混凝土粒料中含鐵污染材料試驗法
CNS Standard Classified No. A3453 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:09/27/2017
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)