CNS 14840 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14840
Classified No. A3398
Method of test for passability through obstacles of self-compacting concrete
自充填混凝土障礙通過性試驗法(U形或箱形法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14840" standard !
1. If you only need this CNS14840 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14840
CNS Standard Chinese Title 自充填混凝土障礙通過性試驗法(U形或箱形法)
CNS Standard Classified No. A3398 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/22/2004 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)