CNS 14795 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14795
Classified No. A3395
Method of test for electrical indication of concrete's ability to resist chloride ion penetration
混凝土抗氯離子穿透能力試驗法-通過電荷量表示法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14795" standard !
1. If you only need this CNS14795 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14795
CNS Standard Chinese Title 混凝土抗氯離子穿透能力試驗法-通過電荷量表示法
CNS Standard Classified No. A3395 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/19/2020
Chinese Version Pages 15
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)