CNS 14766 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14766
Classified No. K61095
Method of test for water and sediment in middle distillate fuels by centrifuge
蒸餾油中水分及沉澱物測定法(離心法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14766" standard !
1. If you only need this CNS14766 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14766
CNS Standard Chinese Title 蒸餾油中水分及沉澱物測定法(離心法)
CNS Standard Classified No. K61095 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:09/09/2003 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 3
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)