CNS 14748 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14748
Classified No. N4193
Method of test for fertilizers (Determination of carbon dioxide content)
肥料檢驗法(二氧化碳之測定)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14748" standard !
1. If you only need this CNS14748 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14748
CNS Standard English Title Method of test for fertilizers (Determination of carbon dioxide content)
CNS Standard Chinese Title 肥料檢驗法(二氧化碳之測定)
CNS Standard Classified No. N4193 - Agriculture, Food
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/24/2003 Confirmed date:03/07/2019
Chinese Version Pages 3
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)