CNS 14745 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14745
Classified No. K61092
Method of test for sulfur in petroleum products by hydrogenolysis and rateometric colorimetry
石油產品中硫含量試驗法(氫解比色法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14745" standard !
1. If you only need this CNS14745 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14745
CNS Standard Chinese Title 石油產品中硫含量試驗法(氫解比色法)
CNS Standard Classified No. K61092 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/24/2003 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 8
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)