CNS 14703 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14703
Classified No. A3385
Method of test for water-soluble chloride in mortar and concrete
硬固水泥砂漿及混凝土中水溶性氯離子含量試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14703" standard !
1. If you only need this CNS14703 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14703
CNS Standard English Title Method of test for water-soluble chloride in mortar and concrete
CNS Standard Chinese Title 硬固水泥砂漿及混凝土中水溶性氯離子含量試驗法
CNS Standard Classified No. A3385 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/09/2002 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)