CNS 14506 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14506
Classified No. K61071
Method of test for pour point of petroleum products (automatic ressure pulsing method)
石油產品流動點測定法(自動壓力脈衝法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14506" standard !
1. If you only need this CNS14506 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14506
CNS Standard Chinese Title 石油產品流動點測定法(自動壓力脈衝法)
CNS Standard Classified No. K61071 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/30/2001 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)