CNS 13976 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13976
Classified No. A3371
Method of test for flexural strength of dimensional stone
石材彎曲強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13976" standard !
1. If you only need this CNS13976 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13976
CNS Standard English Title Method of test for flexural strength of dimensional stone
CNS Standard Chinese Title 石材彎曲強度試驗法
CNS Standard Classified No. A3371 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/29/1997 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)