CNS 13958 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13958
Classified No. R3185
Method of test for fracture toughness of fine ceramics
精密陶瓷破壞韌性試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13958" standard !
1. If you only need this CNS13958 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13958
CNS Standard English Title Method of test for fracture toughness of fine ceramics
CNS Standard Chinese Title 精密陶瓷破壞韌性試驗法
CNS Standard Classified No. R3185 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/21/1997 Confirmed date:04/10/2019
Chinese Version Pages 9
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)