CNS 13956 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13956
Classified No. R3183
Method of test for elastic modulus of fine ceramics at elevated temperature
精密陶瓷高溫彈性模數試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13956" standard !
1. If you only need this CNS13956 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13956
CNS Standard Chinese Title 精密陶瓷高溫彈性模數試驗法
CNS Standard Classified No. R3183 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/21/1997 Confirmed date:04/10/2019
Chinese Version Pages 7
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)