CNS 13619 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13619
Classified No. A3355
Method of Test for Potential Alkali Reactivity of Cement-Aggregate Combinations(Mortar-Bar Method)
水泥與粒料之組合潛在鹼質反應性試驗法(水泥砂漿棒法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13619" standard !
1. If you only need this CNS13619 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13619
CNS Standard Classified No. A3355 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/21/1995 Confirmed date:05/18/2018
Chinese Version Pages 7
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)