CNS 13585 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13585
Classified No. R3180
Method of Test for Compressive and Flexuval Strength of Alumina Cement Mortar
鋁質水泥墁料抗壓及抗彎強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13585" standard !
1. If you only need this CNS13585 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13585
CNS Standard Chinese Title 鋁質水泥墁料抗壓及抗彎強度試驗法
CNS Standard Classified No. R3180 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/02/1995 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 9
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)