CNS 13580 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13580
Classified No. Z3032
Method of Test for Fire Hydrant Valves
消防栓閥檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13580" standard !
1. If you only need this CNS13580 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13580
CNS Standard English Title Method of Test for Fire Hydrant Valves
CNS Standard Chinese Title 消防栓閥檢驗法
CNS Standard Classified No. Z3032 - Industry Safety
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/31/1995 Confirmed date:10/19/2017
Chinese Version Pages 3
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 13580     Keyword: Method Test Fire Hydrant Valves ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)