CNS 13556 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13556
Classified No. K61030
Method of Test for Flexural Properties of Carbon Fiber Reinforced Plastics
碳纖維強化塑膠抗曲性能試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13556" standard !
1. If you only need this CNS13556 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13556
CNS Standard Chinese Title 碳纖維強化塑膠抗曲性能試驗法
CNS Standard Classified No. K61030 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/29/1995 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 6
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)