CNS 13555 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13555
Classified No. K61029
Method of test for tensile properties of carbon fiber reinforced plastics
碳纖維強化塑膠抗拉性能試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13555" standard !
1. If you only need this CNS13555 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13555
CNS Standard English Title Method of test for tensile properties of carbon fiber reinforced plastics
CNS Standard Chinese Title 碳纖維強化塑膠抗拉性能試驗法
CNS Standard Classified No. K61029 - Chemical Industry
CNS Standard Status Withdrawn; Revoke date:10/18/2022
Chinese Version Pages 0
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)