CNS 13500 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13500
Classified No. N4166
Method of Test for Grains - Moisture Contents of Cereals
穀類檢驗法–禾穀水分
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13500" standard !
1. If you only need this CNS13500 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13500
CNS Standard English Title Method of Test for Grains - Moisture Contents of Cereals
CNS Standard Chinese Title 穀類檢驗法–禾穀水分
CNS Standard Classified No. N4166 - Agriculture, Food
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:02/16/1995 Confirmed date:03/07/2019
Chinese Version Pages 3
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)