CNS 13481 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13481
Classified No. A3344
Method of Test for Autoclaved Lightweight Aerated Concrete Blocks
高壓蒸氣養護輕質氣泡混凝土磚檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13481" standard !
1. If you only need this CNS13481 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13481
CNS Standard English Title Method of Test for Autoclaved Lightweight Aerated Concrete Blocks
CNS Standard Chinese Title 高壓蒸氣養護輕質氣泡混凝土磚檢驗法
CNS Standard Classified No. A3344 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/26/1995 Confirmed date:05/18/2018
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)