CNS 13341 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13341
Classified No. Z8125
Method of Magnetic Particle Test for Welds of Steel Structure
鋼結構銲道磁粒檢測法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13341" standard !
1. If you only need this CNS13341 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13341
CNS Standard English Title Method of Magnetic Particle Test for Welds of Steel Structure
CNS Standard Chinese Title 鋼結構銲道磁粒檢測法
CNS Standard Classified No. Z8125 - General & Miscellaneous
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/29/2000 Confirmed date:11/16/2017
Chinese Version Pages 5
  • CNS 15819-7:2020
  • Electric motorcycles − Performance test methods − Part 7: Electromagnetic compatibility tests
  • CNS 14964-21:2019
  • CNS 13341:2017
  • Method of Magnetic Particle Flaw Detection Test for Ferromagnetic Materials
  • Integrated circuits – Measurement of electromagnetic emissions, 150 kHz to 1 GHz – Part 5: Measurement of conducted emissions – Workbench Faraday Cage method
  • Integrated Circuits – Measurement of electromagnetic emissions, 150 kHz to 1 GHz – Part 4: Measurement of conducted emissions – 1 Ω/150 Ω direct coupling method