CNS 13159 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13159
Classified No. K61002
Method of Test for Acrylonitrile-Butadiene-Styrene (ABS) Plastic Pipes for Water Works
自來水用丙烯腈─丁二烯─苯乙烯(ABS)塑膠管檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13159" standard !
1. If you only need this CNS13159 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13159
CNS Standard Chinese Title 自來水用丙烯腈─丁二烯─苯乙烯(ABS)塑膠管檢驗法
CNS Standard Classified No. K61002 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/02/1995 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 7
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)