CNS 13038 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13038
Classified No. Z8116
Method of Test for Wide Plate Tension of Butt Welded Joint
寬幅對接熔接縫抗拉試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13038" standard !
1. If you only need this CNS13038 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13038
CNS Standard English Title Method of Test for Wide Plate Tension of Butt Welded Joint
CNS Standard Chinese Title 寬幅對接熔接縫抗拉試驗法
CNS Standard Classified No. Z8116 - General & Miscellaneous
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:09/30/1992 Confirmed date:11/16/2017
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)