CNS 12970 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12970
Classified No. R3175
Method of Test for Porcelain Jars for Bones and Bone Ashes
瓷質金斗與骨灰罎檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12970" standard !
1. If you only need this CNS12970 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12970
CNS Standard English Title Method of Test for Porcelain Jars for Bones and Bone Ashes
CNS Standard Chinese Title 瓷質金斗與骨灰罎檢驗法
CNS Standard Classified No. R3175 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:02/27/1992 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)