CNS 12953 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12953
Classified No. K6989
Method of test for density or relative density of light hydrocarbons − Pressure hydrometer
輕質烴密度或比重試驗法-壓力比重計法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12953" standard !
1. If you only need this CNS12953 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12953
CNS Standard Chinese Title 輕質烴密度或比重試驗法-壓力比重計法
CNS Standard Classified No. K6989 - Chemical Industry
CNS Standard Status Current; Latest date:04/25/2017
Chinese Version Pages 10
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)