CNS 12765 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12765
Classified No. R3169
Method of test for the rate of linear change of refractory brick on heating
耐火磚加熱線膨脹率試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12765" standard !
1. If you only need this CNS12765 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12765
CNS Standard Chinese Title 耐火磚加熱線膨脹率試驗法
CNS Standard Classified No. R3169 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Withdrawn; Revoke date:07/15/2022
Chinese Version Pages 0
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)