CNS 12764 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12764
Classified No. R3168
Method of Test for Modulus of Rupture of Refractory Bricks
耐火磚抗折強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12764" standard !
1. If you only need this CNS12764 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12764
CNS Standard English Title Method of Test for Modulus of Rupture of Refractory Bricks
CNS Standard Chinese Title 耐火磚抗折強度試驗法
CNS Standard Classified No. R3168 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/15/1990 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)