CNS 12383 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12383
Classified No. A3281
Method of test for resistance R-value and expansion pressure of compacted soils
夯實土壤阻力R值及膨脹壓力試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12383" standard !
1. If you only need this CNS12383 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12383
CNS Standard Chinese Title 夯實土壤阻力R值及膨脹壓力試驗法
CNS Standard Classified No. A3281 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/16/2006 Confirmed date:05/18/2018
Chinese Version Pages 9
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)