CNS 12177 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12177
Classified No. D3181
Method of Test of Thermal Expansion with Heating Plate for Disc Brake Pads of Automobiles
汽車用圓盤煞車襯墊之熱板加熱膨脹試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12177" standard !
1. If you only need this CNS12177 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12177
CNS Standard Chinese Title 汽車用圓盤煞車襯墊之熱板加熱膨脹試驗法
CNS Standard Classified No. D3181 - Automotive & Aircraft Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/23/1987 Confirmed date:09/11/2019
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)