CNS 12175 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12175
Classified No. D3179
Test method for brake linings material shear strength of automobiles
汽車用煞車軔襯材料抗剪強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12175" standard !
1. If you only need this CNS12175 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12175
CNS Standard English Title Test method for brake linings material shear strength of automobiles
CNS Standard Chinese Title 汽車用煞車軔襯材料抗剪強度試驗法
CNS Standard Classified No. D3179 - Automotive & Aircraft Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/26/2005 Confirmed date:09/11/2019
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)