CNS 12174 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12174
Classified No. D3178
汽車用煞車軔襯及圓盤煞車襯墊之銹膠着試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12174" standard !
1. If you only need this CNS12174 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12174
CNS Standard Chinese Title 汽車用煞車軔襯及圓盤煞車襯墊之銹膠着試驗法
CNS Standard Classified No. D3178 - Automotive & Aircraft Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/23/1987 Confirmed date:09/11/2019
Chinese Version Pages 3
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)