CNS 11978 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11978
Classified No. R3152
Method of test for permanent linear change on light weight castable refractories
輕質可鑄耐火材料線變化率試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11978" standard !
1. If you only need this CNS11978 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11978
CNS Standard Chinese Title 輕質可鑄耐火材料線變化率試驗法
CNS Standard Classified No. R3152 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Withdrawn; Revoke date:07/15/2022
Chinese Version Pages 0
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)