CNS 11798 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11798
Classified No. K6894
Method of Test for Antifouling Properties of Steel Ships' Bottom Paint
鋼船船底塗料防污性試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11798" standard !
1. If you only need this CNS11798 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11798
CNS Standard English Title Method of Test for Antifouling Properties of Steel Ships' Bottom Paint
CNS Standard Chinese Title 鋼船船底塗料防污性試驗法
CNS Standard Classified No. K6894 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/26/1986 Confirmed date:04/17/2018
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)