CNS 11767 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11767
Classified No. L3222
Method of Test for Raw Silk Filament
生絲檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11767" standard !
1. If you only need this CNS11767 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11767
CNS Standard English Title Method of Test for Raw Silk Filament
CNS Standard Chinese Title 生絲檢驗法
CNS Standard Classified No. L3222 - Textile Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/19/1986 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 10
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 11767     Keyword: Method Test Raw Silk Filament ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)