CNS 11657 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11657
Classified No. K6884
Method of Test for Glassfiber Reinforced Plastic Chemical-Resistant Tank
玻璃纖維強化塑膠化學槽(纏絲成型)檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11657" standard !
1. If you only need this CNS11657 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11657
CNS Standard English Title Method of Test for Glassfiber Reinforced Plastic Chemical-Resistant Tank
CNS Standard Chinese Title 玻璃纖維強化塑膠化學槽(纏絲成型)檢驗法
CNS Standard Classified No. K6884 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/04/1986 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 4
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)