CNS 11655 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11655
Classified No. K6883
Method of Test for Glassfiber Reinforced Plastic Water Tank
玻璃纖維強化塑膠儲水槽檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11655" standard !
1. If you only need this CNS11655 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11655
CNS Standard English Title Method of Test for Glassfiber Reinforced Plastic Water Tank
CNS Standard Chinese Title 玻璃纖維強化塑膠儲水槽檢驗法
CNS Standard Classified No. K6883 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/04/1986 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 8
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)