CNS 11590 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11590
Classified No. K6860
Method of Test for Oleoresinous Topside Paint for Steel Ship
鋼船用油性船邊漆檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11590" standard !
1. If you only need this CNS11590 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11590
CNS Standard English Title Method of Test for Oleoresinous Topside Paint for Steel Ship
CNS Standard Chinese Title 鋼船用油性船邊漆檢驗法
CNS Standard Classified No. K6860 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/14/1986 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)