CNS 11587 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11587
Classified No. K6857
Method of Test for Oleoresinous Boottopping Paint for Steel Ship
鋼船用油性水線漆檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11587" standard !
1. If you only need this CNS11587 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11587
CNS Standard English Title Method of Test for Oleoresinous Boottopping Paint for Steel Ship
CNS Standard Chinese Title 鋼船用油性水線漆檢驗法
CNS Standard Classified No. K6857 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/14/1986 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)