CNS 11574 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11574
Classified No. C6257
Method of Test for Low Frequency (Below 3MHz) Electrical Connectors (TP-51 Ice Resistance of Mated Connectors Test)
頻率3MHz以下電連接器檢驗法(配對連接器之抗冰試驗TP–51)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11574" standard !
1. If you only need this CNS11574 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11574
CNS Standard English Title Method of Test for Low Frequency (Below 3MHz) Electrical Connectors (TP-51 Ice Resistance of Mated Connectors Test)
CNS Standard Chinese Title 頻率3MHz以下電連接器檢驗法(配對連接器之抗冰試驗TP–51)
CNS Standard Classified No. C6257 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/14/1986 Confirmed date:09/12/2017
Chinese Version Pages 1
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 11574     Keyword: Method Test Low Frequency Below 3MHz Electrical ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)