CNS 11486 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11486
Classified No. Z6082
Method of Test for Edgewise Compressive Strength of Corrugated Fiberboard - Butterfly Form Specimen
瓦楞紙板豎壓強度試驗法–蝶形試片
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11486" standard !
1. If you only need this CNS11486 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11486
CNS Standard Chinese Title 瓦楞紙板豎壓強度試驗法–蝶形試片
CNS Standard Classified No. Z6082 - Physical Distribution & Packaging
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/17/1986 Confirmed date:11/19/2021
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)