CNS 10990 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10990
Classified No. A3210
Method of test for lightweight particles in aggregate
粒料中輕質顆粒含量試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10990" standard !
1. If you only need this CNS10990 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10990
CNS Standard English Title Method of test for lightweight particles in aggregate
CNS Standard Chinese Title 粒料中輕質顆粒含量試驗法
CNS Standard Classified No. A3210 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/31/1998 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)