CNS 10908 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10908
Classified No. C3189
Method of Test for Electrical indicating Instruments
指示電計器試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10908" standard !
1. If you only need this CNS10908 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10908
CNS Standard English Title Method of Test for Electrical indicating Instruments
CNS Standard Chinese Title 指示電計器試驗法
CNS Standard Classified No. C3189 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/13/1984 Confirmed date:08/09/2018
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)