CNS 10849 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10849
Classified No. B5105
Screw Threads of Valves for High Pressure Gas Cylider
高壓鋼瓶閥螺紋標準
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10849" standard !
1. If you only need this CNS10849 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10849
CNS Standard English Title Screw Threads of Valves for High Pressure Gas Cylider
CNS Standard Chinese Title 高壓鋼瓶閥螺紋標準
CNS Standard Classified No. B5105 - Mechanical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:04/17/1984 Confirmed date:07/27/2017
Chinese Version Pages 4
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • CNS 498:2020
  • ISO Metric Fine Screw Threads (General)
  • CNS 529:2020
  • Iso Metric Screw Threads-Tolerances-Principles and Basic Data
  • Screw Threads for Bicycles
  • ISO Metric Coarse Screw Threads
  • Limit Gages for Metric Coarse Screw Threads
  • CNS 10849:2017
  • Iso Metric Screw Threads-Tolerances-Deviations for Constructional Threads
  • Metric Trapezoidal Screw Thread Limits for External Screw Threads from 8 mm to 100 mm
  • ISO Metric Fine Screw Threads (Diameters from 70 to 300 mm and Pitch 6 mm)