CNS 10726 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10726
Classified No. P3061
Method of Test for Printing Ink Permeation of Paper (Castor Oil Test)
紙張之印刷油墨滲透性試驗法(蓖麻油法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10726" standard !
1. If you only need this CNS10726 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10726
CNS Standard English Title Method of Test for Printing Ink Permeation of Paper (Castor Oil Test)
CNS Standard Chinese Title 紙張之印刷油墨滲透性試驗法(蓖麻油法)
CNS Standard Classified No. P3061 - Pulp & PaperIndustry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/13/1983 Confirmed date:08/22/2017
Chinese Version Pages 1
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)