CNS 10700 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10700
Classified No. C6215
陸上行動通信用25–947MHz調頻/調相接收機檢驗法(振動、衝擊穩定性及電源電壓範圍)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10700" standard !
1. If you only need this CNS10700 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10700
CNS Standard Chinese Title 陸上行動通信用25–947MHz調頻/調相接收機檢驗法(振動、衝擊穩定性及電源電壓範圍)
CNS Standard Classified No. C6215 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/24/1994 Confirmed date:09/12/2017
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)